حکومتی در بند تابوهای جنسی

13 نظر | سکس و روابط جنسی
این مطلب را با طرح این سوال شروع می کنم: چرا صدا و سیمای ایران فیلمهایی را به نمایش می گذارد که جوهره ی آنها دچار تغییر شده و از فرم و شکل اصلی فاصله ی بسیاری دارند.
سانسور صحنه های معاشقه و یا تغییر داستان فیلمهایی که از نظر سیاسی برای حکومت ایران اهمیت دارد امری متداول و طبیعی قلمداد می گردد اما وقتی بحث از پخش فیلمهایی است که محوریت آنها بر مسائل جنسی بنا شده ماجرا کمی تفاوت دارد.
این فیلمها در کش و قوس سانسور و تغییر محتوا ، ارزش واقعی خود را از دست داده و مفهوم دیگری پیدا می کنند. آیا نفس پخش آنها می تواند بهانه ای برای مثله کردن این فیلمها باشد.

"یعدازظهرسگی" کاری از سیدنی لومت با بازی درخشان آل پاچینو از آن دست فیلمهایی است که صدا و سیما برای پخش کردن مجبور شده ماجرای فیلم را تغییر دهد. روایت یک دزدی از بانک که به بهانه ی تهیه هزینه ی عمل تغییر جنسیت انجام می گیرد.
سونی ورتزیک و یا همان پاچینو برای تامین هزینه ی تغییر جنسیت دوست پسرش لئون شرمر با بازی کریس سرندون اقدام به سرقت از یک بانک می کند. واکنشها و نگاه گروگانها و یا مردمی که در اطراف بانک جمع شده اند به این اقدام "سونی ورتزیک" جانمایه فیلم محسوب می شود.
"بعدازظهرسگی" که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده یکی از آثار درخشان سینمای جهان است. این فیلم برنده اسکار بهترین فیلمنامه و کاندیدای بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول، بهترین بازیگر نقش دوم، بهترین تصویربرداری و بهترین ادیت شد.
همچنین این فیلم کاندیدای 7 جایزه گلدن گلوبز، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش دوم مردNBR و جز 100 فیلم برتر تاریخ سینما جهان شده است.

"ساعت ها" ساخته استيفن دالدری با بازی نيكول كيدمن، جولين مور و مريل استريپ است. داستان این فیلم روایت یک روز از زندگی سه زن در سه دوره ی زمانی مختلف است.
ويرجينيا وولف با بازی نیکول کیدمن که با دوری از همسرش تمایلات هم جنسگرایانه از خود بروز می دهد، در سال ۱۹۲۳ در حال نگارش رمان خانم دالووی است، لورا براون -یا جولین مور- زنی خانه دار و البته همجنسگرا که در سال ۱۹۵۱ در حال خواندن رمان "خانم دالووی" است.
كلاريسا واگان با بازی مریل استریپ زنی همجنس گرا تجسم خانم دالووی در سال ۲۰۰۱ است و دوستی دارد که از بیماری ایدز خواهد مرد. این فیلم به واقع روایت روابط جنسی ، پوچی و خودکشی است که با خودکشی ویرجینیا وولف نیز پایان می یابد.
این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن -نیکول کیدمن- کاندیدای بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مکمل نقش مرد، بهترین بازیگر مکمل نقش زن، بهترین فیلمنامه و بهترین تدوین و طراحی در سال 2002 شده است.
همچنین برنده دو جایزه بهترین درام و بهترین بازیگر نقش اول زن و کاندیدای 5 جایزه دیگر از گولدن کلوبز و موفق به کسب بیش از 20 جایزه از جشنواره های مختلف در جشنواره های فیلم انگلستان، برلین، بوستون، لاس وگاس و دیگر کشورها شده است.

به این دو فیلم می توان اسم ده ها شاهکار سینمایی دیگر مربوط به شرق و غرب را اضافه نمود. صدها رمان و کتاب های داستان. موسیقی نیز از گزند این سانسورها و تنگ نظری در امان نبوده است.
بهانه ی تمام این رفتارها نیز حفظ و توجه به ارزشهای اجتماعی و اخلاقی جامعه است. اما آیا درباره موفق بوده ایم؟ بسیار دور از ذهن است که کسی با دیدن فیلم ساعتها و یا بعد از ظهر سگی و مثلا خواندن رمان "خانم دالووی" ویرجینیا ولف که ممنوع الچاپ شده دچار انحراف اخلاقی شود.
در چند دهه ی اخیر همیشه گرفتار باید و نباید هایی بوده ایم که گاهی در تقابل با خرد و منطق بوده اند. قواعد و ضوابطی بر زندگی فردی و اجتماعی مردم حاکم شده که بسیاری از واکنش های طبیعی را به ناهنجاری اجتماعی سوق داده است.
در ربع قرن اخیر حکومت سعی نموده ضوابطی را بر جامعه حاکم کند که ریشه در مذهب ، سنت و عرف آمیخته با قشری گری داشته است. حالا این سوال را باید پرسید که با وجود تمامی این قید و بندها آیا شرایط اخلاقی جامعه بهتر شده و یا ما به نزول اخلاقی دچار شده ایم؟

13 نظر

با درود
دوست گرامي هنوز خيلي آقايان فكر مي كنند اگر در مورد روابط جنسي مطلبي نگاشته شود و يا برنامه اي پخش گردد جامعه از هم مي پاشد در حالي كه هم اكنون با تمام محدوديت هاي بي حصر جنسي خانواده ها در حال فروپاشي است. جامعه ي ما ديدگاه صحيح جنسي ندارد براي همين اين همه تابو داريم

سلام آقای دموکرات.
شما جایی در این حکومت ندارین که میاین تز میدین. همونطوریک ه هیچ مسلمونی جایی برای حکومت در آمریکا یا حتی هالیوود رو نداره. شما که همجنسگرایی براتون افتخاره حق ندارین درباره یه مملکتی که حداقل به اسلام و برای مسلومنا ادره میشه نظر بدی . اینو خوب تو گوشت فرو کن .
گرچه نقدهای مسلمی به صدا و سیما درباره سانسور وارده ولی اگه دسته شما بدن بعد ساعته 2 شب برای مردم +18 پخش میکنید و بهشم افتخار میکنید. تا حالا شده نظره مردمو در این باره بپرسی؟
از همه بپرس. از مردم کو چه وبازار

خدای من ! هی من میگم چزا این فیلمه بعد از ظهر سگی اینقد قاطی پاتی و نامفهوم بود!! فکر نمی کردم دستخوش چنین تحولاتی شده باشه با اینحال چندان شاهکار بود که بعد از این تغییرات باز هم فیلم توپی بود

شواهد نشون می ده که واقعا تدابیر اندیشیده شده کارساز بودن و واقعا شرایط اخلاقی جامعه بهتر شده...واقعا!!

مهدی عزیز لوگوی سایت پر مغز شما در وبلاگ ما قرار داده شد . موفق باشید

صدا سيما و رسانه در ايران يعني فيلتر .

واژه فيلتر جايگزين مي شد خيلي بهتر بود . تصور كن اگر قرار بود فقط برنامه هاي صدا سيما رو ديد زد .......

اين چيز ها من رو به ياد كتاب بالزاك و دخترك چيني مياندازه .
اگه نخوندينش حتما بخونينش .

این مصداق عینی پاک کردن صورت مسئله است!

تاجر ونیزی رو روی پرده سینما دیده بودی؟...
"جامعه ما از نظر جنسی بیمار است و براحتی این درد قابل درمان نیست"
ای قربان دهنت...

سلام بهترین پست وبلاگ خود را انتخاب کن و برای من بفرست تا به لیست بهترین پست های وبلاگستان فارسی اضافه شوی
http://bestblogpost.blogspot.com/

بيش از اين انتظاري نيست . به من هم سر بزن.

با درود فراوان.
اوضاع انتخابات در اهواز چگونه است؟
آيا بار ديگر محمد كيانوش راد در اهواز كانديد خواهد شد؟

اینگونه سانسور فیلم برای این است که مردم را فیلم کنند نه اینکه مردم فیلم را ببینند.

بسم الله
سلام. من مثل شما فكر نمي‌كنم كه صدا و سيما براي همراهي با ارزش هاي ديني و اخلاقي اقدام به پخش اين تيپ فيلم ها مي كند. بلكه به نظرم در چند سال نوعي هنجارشكني تدريجي و تغيير آرام فرهنگ در چند سال اخير در صدا و سيما در جريان است. با مقايسه ي برنامه هاي توليد ي امروز با ده سال پيش، به تلاشي خزنده براي كم و خنثي كردن حساسيت هاي مذهبي و ... در راديو و تلويزيون مي رسيم. نمونه هاي زيادي را مي تواند شاهد مثال آورد. مثل نوع پوشش بازيگران ايراني (امروز و چند سال گذشته) - شكل تصوير امامان شيعه (مقايسه كنيد سريال «امام علي» را با مجموعه ي «چهل سرباز»). و ...
فاجعه آن جا خواهد بود كه رسانه ي ملي سكوي پرش سياسي براي مديران آن بشود و ... حتي تصورش هم لرزه بر تن هر آدم دلسوزي مي اندازد.
يا علي

نظر بدهید

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram