از پدر متجاوز اتریشی تا انواع وطنی آن!

8 نظر | حقوق بشر
بخش مهمی از اخبار رسانه های جهان در هفته گذشته به برملا شدن راز حبس 24 ساله ی دختری اتریشی توسط پدرش اختصاص داشت. او که هم اکنون زن 40 ساله ای است ، در این مدت از پدرش صاحب شش فرزند شده است.
اما جدای از بعد اخلاقی و انسانی ماجرا این داستان در ایران از جنبه ی دیگری اهمیت یافت. رسانه های مختلف با ادعای یهودی بودن این پدر جنایتکار از تلاش دولت اتریش برای مخفی نگه داشتن این موضوع خبر دادند.
این نوع جهت گیری رسانه های ایران و همچنین شوک وارد شده به جامعه اروپایی از وقوع این جنایت ، حاوی نکات تامل برانگیزی است.
این موضوع به واقع بی اهمیت ترین بخش ماجراست که مذهب این مرد هوسباز چیست و اشاره به این موضوع بیشتر می تواند جنبه سیاسی و نژادپرستانه و در این مورد یهودی ستیزی داشته باشد.
در شرایطی که اگر فرد مذکور مسیحی بود احتمالن توجه کمتری به مذهب او می شد و در همین حال اگر مسلمان بود و یا اصلیتی آسیایی-افریقایی داشت در رسانه های غربی این جنبه ی ماجرا اهمیت می یافت.
اما مسئله مهم اهمیت آزادی رسانه و انتشار اخبار است. این آزادی اطلاعات موجب می گردد مسئله ای به این درجه اهمیت طرح و جامعه نسبت به وقوع آن حساس گردد واکنش مناسبی از خود بروز بدهد.
حکومت نیز مجبور خواهد شد برای کم کاری های احتمالی و زمینه های بروز چنین اتفاقاتی توضیحات لازم را ارائه نماید و در جهت عدم وقوع چنین حوادثی گام بردارد.
از سوی دیگر آیا تاکنون در ایران اتفاقات مشابه رخ نداده است؟ جنایاتی به مراتب بدتر از تجاوز و حبس خانگی این دختر اطریشی که در نبود رسانه های آزاد و توجه لازم در قبال ارزش و جایگاه انسان، به بوته فراموشی سپرده شده اند.
ماجرای دختری خراسانی که هفت شوهر افغان دارد و یا دختری 11 ساله که از سوی پدرش به شیخ قبیله هدیه شد و پس از دو سال بازگردانده شدن به خانه به دفعات مورد تجاوز پدر و برادران خود واقع شد و یا دو خواهری که توسط نامادری در اختیار مردی قرار گرفتند و پس از آن مجبور به فرار از خانه شدند تنها بخشی کوچک از حوادثی اینچنین در ایران است.
بهتر است بجای پرداختن به حواشی این ماجرا به این موضوع فکر کنیم که چرا جامعه و حکومت ما که مدعی معنویت گرایی و پایبندی به اصول اخلاقی است در قبال چنین جنایت هایی حساسیت لازم را نداشته و بدون ریشه یابی و با پاک نمودن صورت مسئله از برابر آنها می گذرد.

8 نظر

جنگ نبود ، صلح نبود ، صلیبی هم نبود
آزادی رسانه و انتشار اخبار نيز با اهميت بود
اما صفحه ي شما متاسفانه طرفاي ما قيلتر شد.

دوستی تعریف می کرد که چمدین سال پیش برای کاری به دادگستری تهران رفته . درآنجا شاهد سر و صدا و مثل من فضولی اش گل می کند و پی میگیرد . داستان را چنین تعریف کرد :
مدیره مدرسه ای مدتی می بیند که حال یکی از شاگردانش مناسب نیست . خلاصه با فکر اینکه مریض است وی را به دکتر می برد . دکتر بعد از معاینه متوجه می شود که دختر حامله است . مدیره مدرسه موضوع را پیگیری می کند و نتیجتا مشخص می شود که پدر دختر که یک آخوند بوده است این بلا را بر سر دختر خودش آورده است . مدیره از پدر شکایت می کند و این ماحصل دفاعیه این آخوند از عمل پست و کثیفش است :
دیدم دخترم خیلی قشنگ است . گفتم چرا یکی دیگر .....
حودم این کار را می کنم .
چه بگویم ؟ ما این اخبار را که مربوط به دیگرکشورها است خیلی راحت می نویسیم و می خوانیم اما
نمی دانیم که در شهر خودمان چه خبر است ! این یکی از حقایقی است که من می دانستم . حتمن دیگران نیز می دانند .

سلام دوست عزیز. حرفهات همه درسته. واقعا فاجعه هایی که در ایران خودمون به وقوع می پیونده خیلی منزجر کننده هست. آقای محسنی وبلاگتون رو که باز میکنم چندین و چند پنجره ی تبلیغاتی باز میشه که حواس آدم رو به کل با خودش میبره. ای کاش میشد کاری کرد براش یا در محیطی دیگر نوشت.
به امید دیدار

متاسفانه از اين ماجراهاي تلخ در كشور ما وجود دارد كه بسيار ناراحت كننده است.
من در وبلاگم مطلبي در خصوص جراحي فرهنگ در ايران نوشته ام كه مايلم آن را مطالعه بفرماييدو نظر شما را به عنوان يك همدر د در اين خصوص بدانم.

سلام.مهدی جان دوباره فیلتر شدی.من در تهران با چند تا کارت امتحان کردم ولی نشد.
خیلی ناراحت شدم.

سلام دوست عزیز
با توجه به قلم گیرای شما از جنابعالی درخواست دارم نسبت به مسایل زیست بوم کشور هم واکنش نشان دهید. مرور رفتارهای غیر کارشناسی دولت نهم و دولتهای قبلی نشان از وجود افراد غیر کارشناس در این حیطه دارد.
محیط زیست با زندگی یکایک ما ارتباط مستقیم دارد. به وبلاگهای زیست محیطی سر بزنید و از فجایع با خبر شوید.
زندگی ما به مویی بسته است.

اضافه ميكنم دختري كه به جرم فاحشگي در اراك محكوم به اعدام شده است د سن 8 سالگي مادرش او را براي پير مردي مي برد .بعد ها حتي برادران وپدرش به او تجاوز ميكنند . يا ماجراي پونك پدري كه دو ماه قبل تر به عنوان كارمند نمونه حراست ادارات انتخاب شده بود . بارها به دختر 8-9 ساله اش تجاوز كرده و بعد او را مي كشد. چند سال قبل تر خانم مهر انگيز كار ماجراي پدري را در روزنامه ها مطرح كردند كه به پنج دختر خود تجاوز كرده بود و آخرينش 9 ساله بود . اينها ربطي به مذهب ندارد. سرشت است و تربيت . اما دروغ گويي سر چشمه همه فضاحت هاست .

حرفاتون درسته ولی همون موقع اخبار ايران هم گفت كه جنايات اين مرد ربطی به مذهبش نداره و تاكيد اخبار ايران بر اين بود كه چرا مدتی پس از انتشار اين خبر رسانه های غربی سعی كردن مذهب اين مرد رو سانسور كنن. اگر سانسور نمي كردن فكر نمي كنم اينقدر حساسيت ايجاد می شد.
حتي مقاله ی مربوط به اين مرد رو از توي ويكيپديا حذف كردن (طبق گفته ی اخبار ايران) فكر نمی كنم چنين حساسيتی توی ايران وجود داشته باشه نسبت به مذهب جنايتكار ها. اگه جنايتهایی گفته نميشن به خاطر مسائل ديگه است.

نظر بدهید

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram