اعترافات بی اعتبار ، متهمان بی گناه!

3 نظر | حقوق بشر
متن گزارش شهرام رفیع زاده با عنوان «رسوایی قضایی در پرونده زن کشی های آبادان‏» که در روزنامه الکترونیکی روز آنلاین منتشر شده را به دقت بخوانید. حاوی نکات واقعن تکان دهنده ای است:
«اسماعيل احمدی مقدم با اشاره به پرونده زن کشی زنجيره ای در آبادان که طی آن 15 زن و يک مرد در اين شهر ‏به قتل رسيدند، از دستگيری و محاکمه افراد دیگری به غير از متهم يا متهمان اصلی اين پرونده و صدور حکم ‏اعدام برای افراد بیگناه خبر داد.»
جالب آنکه 5 ماه پیش خبرگزاری ها از دستگیری متهمان و اعتراف آنها خبر دادند. اعترافاتی که با زور و شکنجه متهمان اخذ شده بود. دادگاه نیز بر اساس آن اعترافات متهمان را محکوم به قتل می کند.
در این گزارش به نقل از احمدی مقدم آمده است : «یکی از دلایل احتمالی اطلاع رسانی نشدن پرونده قتل های زنجيره ای آبادان اين است که 2 ‏تن در سال گذشته وقوع برخی از قتل ها را به عهده گرفته بودند و پرونده نيز بسته شده بود،ا ما با تکرار اين قتل ‏ها مشخص شد معترفان به قتل، اعترافات شان واقعی نبوده است.»
در این شرایط است که وجود خبرنگاری مستقل و آزاد که بتواند در روند رسیدگی به پرونده های قضایی حضور داشته باشد موثر خواهد بود. در حالی که به فعالیت خبرنگاران در این حوزه به عنوان تهدید نگاه می شود و مقامات انتظامی و قضایی از آنان واهمه دارند.
حالا اگر این متهمان هم اعدام می شدند چگونه امکان جبران این اشتباه وجود داشت؟ و از کجا افکار عمومی متوجه این اشتباه میشدند ؟ شاید به همین علت نیروهای انتظامی سالم و دستگاه قضایی عادل و مستقل از حداقلهای تحقق عدالت در جامعه هستند.

3 نظر

رضای عزیز
احتمالن تا آخر فروردین نتیجه نظر سنجی رو منتر خواهم کرد.

جای تاسف داره.
راستی نتیجه این نظر سنجی رو کی منتشر می کنید؟ نتیجش برام خیلی جالبه.

کو گوش شنوا برادر؟ می بینی مسوول کلانتری و قاضی ارتقا مقام هم پیدار کردن

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram