روایتی نا معتبر از یوسف پیامبر

14 نظر | هنر و فرهنگ
سریال یوسف پیامبر با همه نقاط قوت و ضعفش تمام شد. سریالی که می توانست اثری به یادمانی باشد به علت ضعف کارگردان و روایت های نا معتبر از تاریخ مایه تاسف شد.
شاید مهمترین صحنه ی این سریال که دیدار یوسف و یعقوب است به شکل آزار دهنده ای به نمایش در آمد. زمین خوردن های مداوم یوسف و یعقوب بیشتر صحنه ای کمیک را به نمایش گذاشته تا دیداری دراماتیک.
این بخش از سریال نیز عیان ساخت که کارگردان برای رهایی از دردسر بی احترامی یوسف به یعقوب ، ترجیح داد که کل ماجرا را به شکل دیگری روایت کند.
یوسف بی عیب و بدون خطا و معصوم از گناه و دانای کل باقی ماند. نمایشی از پیامبران که بر خلاف نص صریح همه ی کتب آسمانی است.

14 نظر

واقعا متاسفم از اینکه ما ایرانیها تاریخ باستانی خودمون رو ول کردیم و چسبیدیم به این خرافات و مزخرفات.

درک دلیلش هم البته کار چندان مشکلی نیست. اگر یوسف معصوم و بی گناه باشد٬ تکلیف ولی فقیه روشن است و این چیزی نیست که مطلوب جمهوری اسلامی باشد.

باسلام.بنظر من Lost رو پخش می کردن خیلی بهتر بود.

برای مینا: شما یک بار سوره یوسف رو بخون. متوجه میشی چرا بر خلاف نص صریح قرآنه.

اين قدر از پيامبرانمان فرشته بسازيم تا دوباره ميكل آن‍ژي به دنيا بيايد و مجسمه ي برهنه پيامبرمان را با آلت تناسلي بسازد تا دوباره باورمان شود كه:
بابا پامبرا هم آدم بودن... آدم

تمام بد بختی های یوسف و بقیه به خاطر تبیعیض یعقوب نبی بود بین فرزندانش. بیچاره اصناد زن اول یوسف! آخرشم زلیخا زن هوسران، هووش شد.حتی ازش اجازه ام نگرفتن!

واقعن به ملت تبریک میگم که اعصابشون اونقدر فولادین هست که می تونن چنین سریالهایی رو ببینن و تحمل کنن. سریالی که هم از نظر فیلمنامه و هم کارگردانی و هم بازی ها و البته موضوع پر از ایراده. داستان یوسف یکی از جذابترین داستان های قرانی است که البته فقط به خاطر قرانی بودنش اجازه پخش از تلوزیون ایران را دارد وگرنه ماجرای عشق جسمانی یک زن به یک مرد و عرضه خودش به او به هیچ وجه در تلوزیون ایران جایی ندارد.
از همه اینها گذشته و اینکه این داستان جذاب چطور توسط آقای سلحشور نابود شد, خیلی تصویرهای دیگر هم مخدوش شد.فکرش را بکنید, از وقتی برای اولین بار داستان یوسف را می شنوی همیشه کنجکاوی که یوسف و زلیخا تا چه حد زیبا بوده اند؟ ... یا حس و حال یعقوب چه بوده وقتی پیراهن یوسف را گرفته و یا قبلش که پیراهن یوسف در راه بوده
... و جایگاه و نماد خاص این داستان در ادبیات ما: بوی پیراهن یوسف،یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور و....
جناب سلحشور واقعن این تصاویر را با سریالی که منبع بزرگی برای جوک و اس ام اس بود, مخدوش کرد

این سریال پر از اشکالات معنایی و متنی بود. در واقع کل سریال یه گرته برداری ناقص از داستان سینوهه پزشک فرعون مصر بود(نامها مانند آمون آتون و صحنه ها و مکانها مانند تبس) با روایتهای دینی فاصله زیاد داشت و اضافات زیادی در جهت تبلیغ ولایت روش انجام گرفته بود.دائم این اواخر روی ولایت داشتن تاکید می شد که خوب منظورشون معلوم بود. بعلاوه در هیچ روایت دینی از تورات و قرآن دیده نشده که یوسف بت شکن بوده باشه. فقط همین مونده بود تو این سریال یه یادی از آمریکا و اسرائیل هم بشه و یه چند شعار مرگ بر اسرائیل هم توش گنجانده بشه از زبان یوسف که خودش فرزند اسرائیل(لغب یعقوب) است

من دو سه قسمت ابتدایی رو دیدم دیگه نگاه نگردم تا این قسمت اخر دلم میخواست ببینم چطوری تمومش میکنن
افتضاح بود،انقدر صحنه رو کش داده بودن که بشه 1 ساعت ،به قول شما اصل تاریخ رو هم که دستکاری کرده بودن

دفاعی از سریال پر اشکال آقای سلحشور نیست، اما مسئله ای که شما به آن اشاره کردید گناه نبوده و ترک اولا بوده. طبق اعتقادات شیعه تمام پیمبران از گناه مبرا و معصوم هستند!

ببخشید کجای قرآن این بی احترامی اومده که میگین بر خلاف نص ؟!!!

سلام علیکم
والله فیلم یوسف فقط یک توجه داشت اونم اشاره مکرر یعقوب به بدبختی ایرانیا (...)و امام زمان(احمدی نژاد)که این همه مردمو سر کار گذاشت .
از طرف من
اهواز

یادت میاد "بوی پیراهن یوسف" دیدار دایی با پسرش یوسف؟ شاهکار علی نصیریان و البته ابراهیم حاتمی کیا!

از تمام فیلم و سریال های جمهوری ازلامی چیزی به جز این حرفها نمی تراود...

توجیح کردن دینشان و بس.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram