تکنولوژی های نو و رئيس جمهور آينده

یک نظر | سیاست
یادداشت «تکنولوژی های نو و رئيس جمهور آينده» که در ضمیمه ی روزانه روزنامه اعتماد روز چهارشنبه 13 خرداد چاپ شده در اینجا بخوانید.

شاید در هیچ دوره یی از انتخابات در ایران به میزان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تکنولوژی های نو به کمک کاندیداها و هواداران شان نیامده باشد. گرچه بخشی از این اتفاق به دلیل توسعه و پیشرفت های فنی است اما ضریب نفوذ و میزان اثرگذاری این ابزارهای ارتباطی غیرقابل انکار است.
هواداران هر چهار کاندیدای حاضر در انتخابات از پیام کوتاه به اشکال مختلفی استفاده می کنند. گاهی برای بیان نقاط ضعف رقیب به شکل طنز یا تحریک احساسات هواداران با ارسال شعر و جملات کوتاه. گاهی نیز برای اعلام زمان و مکان یک برنامه انتخاباتی.
اینترنت نیز به شکل شایان توجهی با اقبال کاندیداهای انتخاباتی روبه رو شده است، به نحوی که در فضای مجازی ایرانی این روزها داغ تر و پرحرارت تر از جامعه واقعی داستان انتخابات دنبال می شود. صدها سایت و وبلاگ با عنوان حامیان و گاهی رسمی و نیمه رسمی برای معرفی کاندیداها فعالیت می کنند.
این سایت ها با انتشار خبر، عکس، کلیپ، طرح های گرافیکی و... در پی جذب کاربران اینترنت به سمت خود هستند.بحث انتخابات در وب سایت های اجتماعی و تعاملی نیز در جریان است.
فیس بوک، تویتر، فرندفید، وبلاگستان فارسی و چت روم ها نیز نقش قابل توجهی در انتشار آرا و نظرات کاندیداها و حتی هماهنگی میان هواداران شان بازی می کنند.
در اتفاقی نادر و منحصر به فرد نیز هواداران میرحسین موسوی که پیش از این برای جلب نظر سیدمحمد خاتمی سایت های موج سوم، یاری و گروه 88 را راه اندازی کرده بودند، تلویزیون اینترنتی را راه اندازی کرده اند که امکان پخش برخی رویدادهای مهم را به صورت زنده دارد. اولین بار همایش بزرگداشت دوم خرداد در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی از این تلویزیون اینترنتی به شکل زنده پخش شد.
همچنین این مدیا در حال حاضر روزانه یک ساعت برنامه زنده صوتی و تصویری پخش می کند. در یکی از این برنامه ها بود که سیدمحمد خاتمی به شکل مستقیم به سوالات کاربران اینترنت، روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان پاسخ گفت.
در این شرایط است که هر کاندیدایی که در انتخابات پیش رو مسوولیت ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد به این فضای مجازی و تکنولوژی های نو مدیون است؛ دینی که باید ادا شود.
اصلاح طلبان که در این چهار سال و حتی پیش از آن در هشت سال دوره اصلاحات و خصوصاً پس از توقیف فله یی مطبوعات مهم ترین وسیله ارتباطی خود را با مردم از دست دادند، بیش از سایرین باید به توسعه فنی و بهبود کیفیت اینترنت و تلفن همراه و سایر خدمات وابسته به این دو تلاش کنند.
رفع برخی محدودیت های غیرضروری، تلاش در جهت کاهش فیلترینگ و سانسور رسانه های مجازی، توسعه زیرساخت های فنی و تکنیکی، کاهش دادن و واقعی کردن هزینه ها و تقویت بخش خصوصی برای بهبود و رقابتی کردن بازار و کاهش تصدی و اعمال فشار دولت نیز ضروری است.
دورانی جدید در گسترش اینترنت و رفع محدودیت ها از فضای سایبر قابل پیش بینی است گرچه این موضوع ارتباط مستقیم با دیدگاهی دارد که در انتخابات 22 خردادماه موفق به کسب آرای اکثریت خواهد شد. به هر حال رئیس جمهور آینده نباید به هیچ عنوان مطالبات کاربران اینترنت در ایران - خصوصاً کاربران حرفه یی - را نادیده بگیرد.

یک نظر

در مناظره ديشب ، مشروعيت نظام ، مشروعيت ولايت فقيه ، شعور مردم ايران و ... زير سؤال رفت .
*****
جناب آقاي احمد نژاد در مناظره ديشب خود ثابت كرد كه تمامي رئيس جمهور‌هاي گذشته ايران دزد بوده‌اند و دزدها بر مردم ايران رياست كرده‌اند .
در مناظره ديشب به شعور مردم ايران بدترين توهين‌هاي ممكن شد ؛ چرا كه ثابت كرد آن‌ها چهار دوره به دزد‌ها اعتماد كرده‌اند .
براي مردم ايران متأسفيم كه چندين دوره به دزد‌ها رأي داده‌اند و آن‌ها را بر امور خود مسلط كرده‌اند .
اين مطلب ثابت مي‌كند كه حكومت و امامت بر مردم بايد الهي باشد ؛ چرا كه مردم قادر نيستند مصلحت خود را تشخيص دهند و شعور ندارند كه دزد را از خدمت گذار تشخيص دهند .
احمدي نژاد ديشب ثابت كرد كه خون صدها هزار شهيد در راه پيرزي انقلاب و دفاع مقدس هدر رفته است و آن‌ها خون خود را در راه مسلط شدن دزدها از دست داده‌اند؟
براي پدران و مادران شهيد متأسفم كه بعد از اين همه سال فهميدند جوان‌هاي خود را به جاي دفاع از دين مقدس اسلام و نظام اسلامي ، براي رساندن يك عده دزد به حكومت و رياست از دست داده‌اند .
در مناظره ديشب به روحانيت توهين‌هاي زشتي شد ؛ چرا كه معلوم شد هر چه روحاني كه تا كنون وارد نظام شده‌اند ، همگي دزد بوده‌اند و روحانيت بعد از اين همه سال نتوانسته يك فرد با تقوي و پاك براي اداره نظام تربيت كند .
مجمع تشخيص مصلحت نظام ، يكي از اركان اساسي نظام اسلامي است ، وقتي رئيس و مهمترين اعضاي آن : هاشمي ، خاتمي ، ناطق نوري ، موسوي و ... همگي دزد و قانون شكن هستند ؛ چگونه مي‌توان به چنين مجمعي اعتماد كرد و مطمئن بود كه آن‌ها به جاي در نظر گرفتن مصلحت نظام ، مصلحت جيب‌هاي خود را تشخيص ندهند ؟
از كجا معلوم كه خود آقاي احمدي نژاد دزدي نكرده است ؟ آيا تبديل شدن كاپشن چيني او به كت و شلوار دليل روشني بر دزدي او نيست ؟
در مناظره ديشب مشروعيت نظام زير سؤال رفت ؛ چرا كه ثابت شد سران اين نظام دزدهاي بوده‌اند كه از نام اسلام استفاده كرده‌ و مال و اموال مردم را به جيب زده‌اند .
همه مي‌دانيم كه ولي فقيه بايد سه شرط اساسي داشته باشد : 1 . عدالت مطلق ؛ 2 . اجتهاد مطلق ؛ 3 . قدرت مديريت كشور .
وقتي رئيس جمهور‌هاي كه ولي فقيه حكم آن‌ها را تنفيذ كرده است ، همگي دزد بوده‌اند ، سه حالت قابل تصور است :
1 . رهبري در اين دزدي‌ها شريك بوده ؛
2 . شريك نبوده ؛ اما از اين دزدي‌ها خبر داشته و نخواسته است كه با اين دزدي‌ها مبارزه كند كه اين دو حالت عدالت مطلق او را زير سؤال مي‌برد ؛
3 . ثابت مي‌كند كه يا رهبر و ولي فقيه از اين دزدي‌ها بي خبر بوده كه مديريت او را زير سؤال مي‌برد .
احتمال ديگري نيز متصور است و آن اين دزدي‌ها همگي دروغ و از ساخته‌هاي دار و دسته احمدي نژاد براي پيروزي در انتخابات بوده است و رهبري نظام مبرا از تهمت و اين نظام بهترين نظام براي اداره جامعه اسلامي در زمان غيبت آقا ولي عصر عج الله تعالي فرجه الشريف است
سخنان احمدي نژاد ، عواقب خطرناكي داشت كه كم‌ترين آن زير سؤال رفتن ولايت فقيه ، رهبري نظام و در نتيجه عدم مشروعيت نظام اسلامي است .
در يك كلام هتاكي‌ها و سخنان زشت ديشب احمدي نژاد مردم ايران را به همه چيز بدبين كرد و آن‌ها را از ادامه راه مأيوس كرد .
آقاي احمدي نژاد ! آيا چهار سال حكومت ، اين اندازه ارزش داشت كه شما به شعور مردم ايران توهين كنيد ؟
آيا حكومت كردن شما آن قدر مهم بود كه اصل و اساس نظام زير سؤال برود ؟
براي شما متأسفيم كه براي رسيدن به حكومت دو روزه دنيوي ، حاضر هستيد به همه چيز پشت پا بزنيد و حتي خون صدها هزار نفر شهيد را پايمال شده و هدر رفته قلمداد كنيد .
آيا روا نيست كه مردم ايران خون گريه كنند ؟

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram