همکلاسی اسرائیلی

2 نظر | شخصی
با یک اسرائیلی همکلاس شده ام. اسمش Eran است و مثل ایران تلفظ می شود. اولین بار که دیدمش از فرهنگ لغت عبری به آلمانی که در دست داشت حدس زدم اهل کدام کشور است.
در اولین دیدار با لبخند از هم پرسیدیم اهل کجایی در حالی که شاید هردو یک جوری می دانستیم. و بعد از پاسخ به این پرسش هر دو خندیدیم اما خنده ای محتاطانه شاید و بیشتر از سر اینکه نشان بدهیم روایت رسمی از رابطه ایران و اسرائیل شامل حال ما نمی شود.
دختر ازبک مسلمانی نیز همکلاس ماست که با حجاب سر کلاس حاضر می شود. با لباس و روسری رنگی زیبا. در اولین معرفی می گوید که متاهل است و یک پسر یکساله دارد. با کمی استرس روی متاهل بودن خود تاکید می کند. باید به تازگی به آلمان آمده باشد.
وقتی استاد از این دختر ازبک می پرسد "پایتخت ایران کجاست" و وی با خونسردی و اعتماد به نفس جواب می دهد اسرائیل قیافه همه دیدنی است. استاد یه وضوح معذب شده و همکلاسی اسرائیلی من با خنده ای همراه با تعجب و کمی استرس شاید با لهجه خاصی فریاد میزند: Nein.
استاد به شوخی به دختر یادآوری می کند که این موضوع خطرناک است و می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند و بهتر است وی سریعتر بیاد بیاورد که پایتخت ایران کجاست و دیگر اسرائیل و ایران را با هم قاطی نکند.
این تنها اتفاق روز اول نیست. استاد از من می پرسد که پایتخت اسرائیل کجاست و من جواب می دهم تل آویو. همکلاسی اسرائیلی با حالتی حاکی از نارضایتی می گوید نه! اورشلیم. و من هم اضافه می کند منظورش همان بیت المقدس است که به باور فلسطینی ها پایتخت کشور فلسطین است؟ بار دیگر استاد دخالت می کند که خوب این هم می تواند درست باشد و بهتر است موضوع را عوض کنیم. 

2 نظر

fonte farsi emruz kharAbe, majburam injuri benewisam, bebinam jedi jedi umadi Alman ?mamnun misham fegi kodAm shahr hasti

مهدی جان! اون اسراییلی را تحویلش نگیر و راست و روشن به او بگو من تو را تحویل نمی‌گیرم. می‌دانی چرا. اون رییس جمهورشون که شیمون پرز است وقتی که رییس جمهور شد دعوت‌نامه به من نفرستاد که با هم پس از دیدار از دیوار ندبه به جزایر قناری برویم. در صورتی که شیمون همشهری من است. این را یکی خواننده یادداشت‌های من به من نوشته بود و من کلی شاد شده بودم یعنی خندیده بودم. اسراییل از ممالک محروسه خودمان است و خودم به امورات آن رسیدگی می‌نمایم.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram