احمدی نژاد و طرح رفراندوم ؛ بلوف یا واقعیت؟

یک نظر | اقتصاد
سه اقتصاددان اصولگرای مجلس نامه ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی نژاد نوشته اند. در ابتدای نامه یادآوری کردند که «شأن و جايگاه منصب خطير رياست جمهوری به ما اجازه نمی دهد كه در اين مرحله بخواهيم پاسخ استهزائات و درشت گویی های آقای دكتر احمدی نژاد را بدهيم.»
این اشاره روشنی است به رفتار احمدی نژاد که  اگر او جایگاه و شان ریاست جمهوری را حفظ نمی کند و با لفاظی ها و سخنان غیر اخلاقی به بی اعتباری آن کوشیده است دیگران در حفظ این جایگاه  و نه شخص رئیس دولت مصرند.
این نامه در پی آن منتشر شد که محمود احمدی نژاد منتقدان اقتصادی دولت را «بی اطلاع و نا آگاه» خواند و گفت مشخص نیست این افراد مدرکشان را از کجا گرفته اند. پاسخ احمد توکلی ، الیاس نادران و مصباحی مقدم که خود را طرف این سخنان دیده اند نیز تند و  صریح بود: «ايشان كه اقتصاددان نيستند اين كار را به اهلش بسپارند.»

احمدی نژاد گفته است که مصوبه مجلس را اجرا نخواهد کرد و درخواست رفراندوم عمومی کرده است. اقتصاد دانان نیز از این پیشنهاد استقبال کرده اند و می افزایند: «برآورد ما از نظر مردم اين است كه انتظار آقاي احمدي نژاد تامين نخواهد شد.» در ادامه نیز به شکلی سربسته اشاره کرده اند که نتیجه این رفراندوم حتی نتیجه انتخابات 22 خرداد را نیز مخدوش می کند.
اما این اقتصاددانان از یاد برده اند برگزار کننده رفراندوم همان برگزار کننده انتخابات 22 خرداد است. نتیجه آن رفراندوم همان خواهد بود که برای انتخابات ریاست جمهوری پیشین ساخته شده بود.
در بخش های مختلف نامه این نمایندگان اصولگرای مجلس سعی شده موارد قانونی که رئیس دولت را مجبور به تمکین از نظر مجلس و اجرای مصوبه نمایندگان می نماید اشاره شود. امری که برای احمدی نژاد کمترین ارزشی ندارد.

در بخش پایانی نامه از صدا و سیما خواسته شده است که در برابر سخنان یکطرفه احمدی نژاد از منتقدان نیز دعوت شود تا به این اتهامات پاسخ گویند. تاریخ پس از ده ماه دوبراه تکرار می شود و احمدی نژاد از تریبون صدا و سیما عده ای را متهم می کند و آنها برای دفاع از خود فرصت برابر می خواهند.
امری که در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری دهم اتفاق افتاد و این فرصت به کسانی که مورد اتهام قرار گرفته بودند داده نشد. حالا باید دید آیا مدافعان دیروز و منتقدان امروز احمدی نژاد این فرصت را خواهند داشت.
اما به نظر می رسد طرح بحث «رفراندوم» تنها برای فشار به مجلس انجام گرفته باشد. رفراندومی که می تواند فرصتی ارزشمند به مخالفان برای به چالش کشیدن اعتبار دولت دهم قلمداد گردد. 
احمدی نژاد در روزهای آینده فشار را افزایش خواهد داد و از همه اهرمهای پیدا و پنهان خود سود خواهد برد. باید دید آیا مجلس اصولگرای هشتم توان مقاومت در برابر این فشارها را دارد؟

یک نظر

مهدی جان سال نو را بهت تبریک می گم و بهترین ها رو برات آرزو دارم

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram