چرا سارا شورد آزاد نشد؟

| حقوق بشر
سخنگوی وزارت امورخارجه کرده بود با پیگیری های محمود احمدی نژاد برای نشان دادن رافت اسلامی و اهمیت جایگاه زن در جمهوری اسلامی یکی از سه آمریکایی دستگیر شده در منطقه مرزی ایران و عراق آزاد خواهد شد.
گمانه زنی ها که چرا این امر در این شرایط قرار است به وقوع بپیوندد بر چند احتمال استوار بود: معامله ای که با بازگشت شهرام امیری ارتباط داشت، تلاش برای کاهش تاثیر جهانی ماجرای سکینه آشتیانی و وجود یک سوژه تبلیغاتی برای احمدی نژاد پیش از سفر به نیویورک.

این واقعیت قابل تاکید است که احمدی نژاد به هر عمل و رخدادی در جهت بهره برداری سیاسی متوسل می شود. آزادی ساراشورد با توجه به وضعیت بد جسمانی می توانست فوایدی را هم برای وی داشته باشد.
او در سفر به نیویورک حداقل با چهار "سوال اعتراضی" مهم روبروست. سوالاتی در مورد فعالیت های هسته ای ایران و تهدید اسراییل، جنبش اعتراضی و ادامه سرکوب مخالفان، ماجرای سکینه آشتیانی و سه جوان آمریکایی در بند.
احمدی نژاد در مورد سوال اول چندان مشکلی ندارد و از آن استقبال می کند اما وی نشان داده نسبت به طرح مسایل داخلی ایران و موضوع  نقض حقوق بشر و آزادی بیان به شدت واهمه دارد.
تغییر حکم خانم آشتیانی و آزادی یکی از سه آمریکایی در بند می تواند مشکلات رییس دولت دهم در آمریکا را به شدت کاهش دهد و خانواده دو آمریکایی دیگر را نیز از مشارکت در فعالیت های اعتراضی در جریان سفر احمدی نژاد باز دارد.

اما سارا امیلی شورد چرا آزاد نشد؟ آیا ماجرا تنها به اختلاف دولت و قوه قضاییه باز می گردد؟ آیا شیوه طرح ماجرا موجب مخالفت و مقاومت قوه قضاییه شده است؟
کیهان روز یکشنبه واکنش محتاطانه ای به این ماجرا دارد. تلویحن از تلاش احمدی نژاد برای رهایی یک متهم به "جاسوسی" انتقاد می کند و برخلاف رویه این روزنامه مبنی بر صدور یک فرمان جهت اجرا، به روایت اختلاف دولت و قوه قضاییه بسنده کرده است.
به هر سو به نظر می رسد آزادی این تبعه آمریکایی به دلایل فوایدش برای رییس دولت دهم همچنان محتمل است اما باید دید در این میان دولت که تا چندی پیش بر جاسوسی این سه جوان آمریکایی تاکید داشت، چه هزینه ای برای این آزادی به قوه قضاییه پرداخت خواهد کرد.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram