این آمریکایی ها خیلی هم جاسوس نبودند

| حقوق بشر
سارا شورد تبعه آمریکایی پس از 14 ماه زندان از آزاد شد و به کشورش بازگشت. اسرارت شاید واژه بهتری برای این اتفاق باشد. اما هنوز دو جوان آمریکایی دیگر اسیر سیاست‌بازی جمهوری اسلامی هستند.
اما انتشار این خبر در خبرگزاری فارس به شکل وقیحانه‌ای شرم آور است. این خبرگزاری که تا دیروز این افراد را جاسوس می‌خواند و وعده محاکمه و مجازاتشان را می داد به نقل از "خبرگزاری رویتر" [!!!] آزادی سارا شورد را گزارش کرده است.
فارس می‌نویسد: «سه تبعه آمریکایی با نامهای سارا امیلی شورد 31 ساله، شین مایکل باوئر و جشوا فلیکس فاتال 27 ساله مرداد ماه 1388 در مناطق کوهستانی استان کردستان و به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر شدند.»

این سایت هوادار دولت اضافه می‌کند: «سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این باره گفته بود که با توجه به پیگیریهای شخص ریاست‌جمهوری و با توجه به اصل رافت اسلامی و نگاه ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران به شان زنان، در آستانه فرارسیدن عید سعید فطر تصمیم به آزادی وی گرفته شد.»

این سوال جدی قابل طرح است که چگونه برای نشان دادن رافت اسلامی و توجه به شان و جایگاه زنان، رییس یک دولت باید برای آزادی یک متهم به جاسوسی برای یک "کشور متخاصم" تلاش کند؟ در حالی که وزیر اطلاعات همین دولت هفته گذشته آنها را قطعن جاسوس خوانده بود.
اگر این افراد جاسوس نبودند چگونه برای 14 ماه در زندان نگهداری شدند؟ چه کسی پاسخگوی رنج و عذاب این افراد و خانواده‌های آنهاست؟
آیا این تلاش‌ها بهتر نیست برای زنان در معرض خطر سنگسار و فعالان مدنی و سیاسی زندانی کشور صورت پذیرد؟ اگر یک متهم به "جاسوسی" شایسه این تلاش است چگونه فعالان سیاسی و مدنی و حتی زندانیان عادی ما این شایستگی را ندارند؟

این پرونده یک رسوایی به تمام معنا برای دولت و حکومت ایران است. یک رسوایی اخلاقی و سیاسی. گرچه حتمن هواداران دولت برای خود توجیه تراشی خواهند کرد و این عمل را حرکتی "انقلابی" تعریف می‌کنند اما وجدان‌های بیدار این ملک رفتار حاکمانش تاسف می‌خورند
به هر حال آزادی سارا شورد هم مبارک. احساس می‌کنم یک زندانی سبز آزاد شده. یکی از هزاران و حتی میلیون‌ها انسان بی‌گناهی که قربانی شرارت‌های حکمرانان نابخرد ایران شده است.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram