بحران مشروعیت ؛ از شاه تا رهبری

2 نظر | سیاست
محمدرضا شاه - آیت الله خامنه ای
سفر رهبر جمهوری اسلامی به قم بهانه ‌ای شده است برای ذکر «فضایل و کرامات» وی توسط رسانه های وابسته به حکومت و سایت‌های هوادار ایشان.
اما به چه دلیل این نیاز این‌چنین حس می‌شود که در مورد توانمندی‌ها و برجستگی‌های رهبر ایران آنچنان مبالغه شود که حتی ساده‌دل‌ترین و مخلص‌ترین پیروانش نیز به دیده تردید به آن بنگرند؟
هر انسانی ذاتن از توانایی‌هایی برخوردار است و رهبران سیاسی در این میان معمولن از توانمندی‌های بیشتر، که البته همیشه موثر و منشا «خیر» نیستند. دهه‌هاست که اسطوره سازی و افسانه پردازی در مورد انسان‌ها تنها به فیلم‌های سینمایی محدود شده است.

آنچه رهبر و هوادارانش در حکومت را به تکاپو انداخته که گوی مبالغه و بزرگ‌نمایی را از داستان‌هایی که در مورد بنیانگذار نظام نیز می‌ساختند، بربایند، مشکلی نیست جز: «بحران مشروعیت»
این روزها مشروعیت و اعتبار رهبری به شدت آسیب دیده است. سرکوب و کشتار مردم در یک سال گذشته در این میان نقشی اساسی داشته و بی تدبیری‌ و سومدیریت وی را بیشتر عیان کرده است. تا جایی که ریزش در میان هواداران وی به صورت غیرقابل پیش بینی سرعت گرفت.

اما آیا این نمایش سفر به قم می‌تواند موثر باشد؟ به باور من پاسخ این پرسش تا امروز منفی است.درشت‌گویی های وی در قبال مرجع تقلیدی همچون آیت‌الله منتظری، اهانت به معترضان و میکروب خواندن آنها، تهدید مراجع و عتاب به انها برای حمایت از حکومت -بخوانید رهبری ایشان- همه و همه تاثیر منفی داشته است.
این سفر برای بازگرداندن مشروعیت دینی، مشروعیتی که به خون شهروندان این کشور لکه‌دار شده به همان میزان ناکار آمد و منفی است که برگزاری جشن 2500 سالگی سلطنت توسط محمدرضا شاه پهلوی برای بازساخت مشروعیتی ملی و تاریخی.
رهبر ایران قدم به قدم پا بر جای پای آخرین شاه ایران می‌گذارد. و باید سرنوشتی مشابه را انتظار داشت. مگر انکه مصلحان در پیوندی با صاحب محافظه کار قدرت طرحی بریزند و از این سیر قهقرایی جلوگیری کنند. اتفاقی که نشانه‌های آن هنوز دیده نمی‌شود.

2 نظر

هموطن
وقتی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد من 32 ساله بودم و مخالف شاه ولی وقتی 39ساله شدم وایران را ترک کردم از خودم به شدت بدم می آمد که نفهمیدم ...که با همراهی با انقلاب در فاجعه ای با لا تر از حمله مغول به میهنم سهیم بودم...مقایسه شاه و آخوند ها قیاسی برای تبرئه یسیاری شده است از جنایت دسته جمعی که با هم مرتکب شدیم...

دقیقن
خیلی جالبه برام وقتی تاریخ ۳۰-۴۰ سال گدشته رو مرور می کنی و با یکسال و اندی اخیر مقایسه می کنی همه چیز مو به مو یکسان است.
حتی به قول تو این سفر که قیاس خوبی کردی.
اما خدا می داند که این دوره را کی و چگونه پایانیست.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram