سرکوب در سوریه بر اساس الگوی ایران

2 نظر | سیاست
کشتار ومعترضان در سوریه همچنان ادامه دارد. حافظ بشار اسد وعده اصلاحات و تغییر شرایط را می‌دهد و برادرش ماهر اسد با تانک به معترضان به حکومت حمله می‌کند و آنها را به خاک و خون می‌کشد.
دستگیری‌های گسترده در شهرهای مختلف نیز که از هفته پیش آغاز شده بود، ادامه یافته است. پیش از این اما الگوی برخورد با معترضان متفاوت بود. دولت سوریه سعی در سرکوب موضعی و موردی اعتراضات را داشت.
بازداشت گسترده، استفاده از نیروهای نظامی پر شماره و مسلح به سلاح‌های سنگین (حتی استفاده از تانک) از جمله روش‌هایی است که نیروهای نظامی علیه طیف گسترده‌ای از مردم سوریه به کار گرفته‌اند.

sirya.jpg

روشی که نیروهای امنیتی و شبه نظامی حامی حکومت ایران از فردای انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ برای سرکوب معترضان به نتایج انتخابات به کار گرفتند. دستگیری‌های گسترده به دو شکل کور و برنامه ریزی شده همراه با استفاده از خشونت حداکثری از جمله مشخصه‌های اتفاقات ایران بود.
استفاده از مشت آهنین نزدیک به یک سال در ایران ادامه داشت و هزینه‌ی بسیاری را به معترضان و منتقدان وارد کرد و در نهایتن آتش اعتراضات را -حداقل در سطح خیابان- خاموش کرد.

شایعاتی در مورد کمک ایران به دولت سوریه برای سرکوب معترضان وجود دارد. حتا اگر این اخبار دقیق و صحیح نباشد اما به راحتی می‌توان تغییر الگوی سرکوب و تشابه هر چه بیشتر آن به شیوه حکومت ایران را دید.
حتی در نوع پوشش سربازان سوری، نحوه حضور در خیابان و مواجهه با معترضان و امکاناتی که برای سرکوب استفاده می‌کنند، نزدیکی و قرابت مشخصی به همتایان ایرانی‌یشان وجود دارد.
این موضوع که این روش‌های تا چه اندازه بتواند در سوریه نیز موثر باشد در طول زمان مشخص خواهد شد. گرچه روند تحولات ماه‌های اخیر، نشان دهنده گستردگی اعتراضات به نقاط مختلف سوریه است.

2 نظر

در تمام کشور های خاور میانه روش سرکوب ایران و سوریه با بقیه تفاوت داشت و این دو بسیار به هم شبیه بودند. شاید تفاوت اصلی اولا در برتری پروپاگاندای ایران و توان مقاومت روحی بیشتر حاکمیت ایران نسبت به سوریه باشد که شاید همین ضعف ها سقوط اسد را غیر محال کند

منظورت از حافظ اسد همون بشار اسد است؟

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram