محمد خاتمی؛ صلح کل در میدان جنگ

یک نظر | سیاست
محمد خاتمی در جمع عده‌ای از رزمندگان جنگ سخن گفته است. از اصلاحات، قانونی اساسی و مصالحه. در این وا نفسای بیداد و خشونت سخن از صلح و رواداری آسان نیست.
نمی‌شود به راحتی قضاوت کرد. تعبیر من از این سخنان خواست بازگشت به حکومت نیست. که اگر هم باشد جای انتقاد دارد به علت روش نامناسب در جهت پیشبرد اصلاحات، نه جای ناسزا به جرم همپالگی با دیکتاتوری حاکم.
اما برداشت من بیشتر موعظه و نصیحت است به حاکمیت. خصوصن در این روزها که بیش از پیش صدق گفته‌های میرحسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر منتقدان، در مورد دولت احمدی‌نژاد روشن شده است.
اما یک مسئله اساسی را نباید نادیده گرفت. نقش رهبر ایران در همه این اتفاقات بیش و پیش از دولت، مجلس و دستگاه قضا روشن و عیان است. چگونه از کسی که «عامل عمده‌ی» مشکلات است، می‌توان انتظار تن دادن به «تغییرات موثر» داشت؟

khatami.jpg

در ادامه بخش‌هایی از سخنان سید محمد خاتمی را آورده‌ام که به نظرم اهمیت ویژه داشت. البته کل سخنانش را باید یک جا تحلیل کرد و نه بر اساس چند جمله:
«ما به اسلام و جمهوری اسلامی اعتقاد داریم. قانون اساسی را چارچوب عملی می‌دانیم. همین حقوقی را که در قانون اساسی به ملت داده شده است ما‌‌ همان را می‌خواهیم.
البته قانون اساسی وحی منزل نیست. ساز و کاری هم در آن گنجانده شده و می‌شود در قانون اساسی تجدید نظر کرد.

واقعا من نگرانم با تقابلی که در درون کشور ایجاد شده که باعث ایجاد توهم و شیدایی در یک سو و ایجاد نفرت در طرف دیگر شده است و دائماً هم از دو طرف به آن دامن زده می‌شود. از اصطکاک میان شیدایی بی‌حساب و نفرت فزاینده باید ترسید و به خدا پناه برد.
فضا باز شود، احزاب و گروه‌ها کار کنند و عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگبرند تا در آن حرف و حدیث نباشد. خدا می‌داند اگر چنین شود آرامش و ثبات و پیشرفت از هر جهت تأمین خواهد شد.

اگر ظلمی شده است که شده است همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم و اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد و آن وقت همه به آینده بهتر رو خواهیم آورد. البته همه بکوشیم برای آینده روی فضای سالم و امن و آزاد و تأمین حقوق مردم همراه و زمینه ساز شویم.»

یک نظر

من باهات موافق نیستم. خاتمی ثابت کرده که هیچ وقت نظر مناسبی به تغییر نداشته و همیشه هم در انتخاب راهش اشتباه کرده. من که هیچ وقت به مجموعه روحانیت به عنوان اصلاح طلب و کسانی که زمانی جزئی از این ظان بودند اعتماد نداشته ام.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram