ارتباط میان حضور در مجمع تشخیص و آپارتمان سازی احمدی‌نژاد

| سیاست
تحلیل‌های زیادی در مورد دلایل حضور مجدد محمود احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت بیان شده است. برخی معتقدند این نزدیکی استراتژیک میان رییس دولت و هاشمی رفسنجانی به علت افزایش فشار اصولگرایان بر دولت است و وی متحدان جدیدی را جستجو می‌کند. 
این تحلیل بیشتر از سوی نزدیکان و هواداران هاشمی رفسنجانی ارائه می‌شود. آن‌ها اضافه می‌کنند که هاشمی به علت آنچه در این سال‌ها از سوی محمود احمدی‌نژاد و یارانش بر او رفته اما تمایلی به پذیرش وی ندارد. 
تحلیلی دیگر مبتنی بر این نکته است که با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد وی در پی حضور موثر در عرصه سیاسی ایران است. اگر احمدی‌نژاد نتوند کسی از نزدیکانش را بر مسند ریاست دولت بعدی بنشاند در شرایط دشواری قرار خواهد گرفت.

Hashemi Ahmadinejad
مخالفان سرسخت وی در جبهه اصولگرایان، تیرگی روابط با هاشمی و هوادارانش و اصلاح طلبانی که سهم محمود احمدی‌نژاد در سرکوب خونین هوادارانشان در سال ۱۳۸۸ را بسیار پر رنگ می‌دانند. همه‌ی این‌ها می‌توان احمدی‌نژاد را پس از هشت سال حضور در دولت در تنگنا قرار دهد. 
بر اساس این تحلیل احمدی‌نژاد در پی کاهش سطح تنش با مخالفان خود به خصوص هاشمی رفسنجانی است که می‌تواند بر دیگر منتقدان نیز اثر گذار باشد. بدون آنکه پیوندی استراتژیک در این میان وجود داشته باشد. 

اما به نظر می‌رسد با توجه به نشانه‌های موجود و تداوم هاشمی ستیزی در میان یاران احمدی‌نژاد و ادامه کشمکش وی با اصولگرایان منتقد دولت، حضور در مجمع بیش از انکه ناشی از استراتژی مسالمت جویانه باشد به دلیل شرایط زمانی است. 
به این مفهوم که به همن دلایلی که رییس دولت سال آخر پایانی دولت خود را برای تبدیل خانه مسکونی قدیمی خود رد نارمک به آپارتمانی نو و ایمن انتخاب کرده، حاضر به شرکت در جلسات مجمع در آخرین سال ریاست جمهوری‌اش شده است.

سایت بازتاب در مورد آپارتمان سازی احمدی‌نژاد معتقد است که عدم انجام این کار در سال‌های گذشته برای جلوگیری از مورد اتهام واقع شدن به سو استفاده از منابع دولتی است. اتهامی که در این سال پایانی اهمیت چندانی برای رییس دولت ندارد. 
از سوی دیگر هم می‌توان مدعی شد که اتهام نزدیکی با هاشمی در سال پایانی دولت برای احمدی‌نژاد چندان مهم نیست. آن هم در شرایطی که پس از ریاست جمهوری این احتمال وجود دارد که به عنوان عضو اصلی مجمع انتخاب شود و حضورش در آن زمان می‌توانست تبعات سیاسی و روانی بیشتری برایش داشته باشد و از سوی هوادارانش به عدول از اصول برای ماندن در قدرت تعبیر شود.
همانگونه که بازتاب در توصیف  مجموعه آپارتمانی جدید احمدی نژاد می‌نویسد در برابر زلزله‌ی ۱۰ ریشتری هم مقاوم است، وی در پی مقاوم سازی جایگاه سیاسی خود در میان مخالفان و دشمنانی است که دلی چرکین در سال‌ها از وی دارند و اگر حمایت‌های بی دریغ رهبر جمهوری اسلامی نبود، حضورش در عرصه سیاسی ایران را تا این زمان تحمل نمی‌کردند

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram