مطالب منتشر شده با موضوع جامعه

برای شاهین نجفی و این روزها

یک نظر | جامعه
خدایا! مگذار که ایمانم به اسلام و عشقم به خاندان پیامبر، مرا با کسبه دین، با حَمَله تعصب و عَمَله ارتجاع، هم آواز کند که: آزادی ام اسیر پسند عوام گردد که: "دینم"در پس "وجهه دینی ام"دفن شود که : عوام زدگی، مرا مقلد تقلید کنندگانم سازد که: آنچه را حق می‌دانم، به خاطر آن که بد می‌دانند، کتمان کنم.

خدایا! مرا از این فاجعه پلید مصلحت پرستی که چون همه کس گیر شده است، وقاحتش از یاد رفته، و بیماری شده است که از فرط عمومیتش هر که از آن سالم مانده باشد، بیمار می نماید، مصون بدار. تا به رعایت مصلحت، حقیقت را ذبح شرعی نکنم.

دکتر علی شریعتی

این روزها همه رسوا می‌شوند

2 نظر | اقتصاد
کشمکش در حکومت ایران بالا گرفته است. این نزاع‌ها به محلی برای عیان شدن عمق و گستردگی فساد در نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده است.
روزی که احمدی‌نژاد در صدا و سیمای ایران از مفاسد خاندان هاشمی و ناطق نوری می‌گفت هیچگاه فکر نمی‌کذد که زمانی فرا خواهد رسید که اسناد فساد و سو استفاده نزدیکانش منتشر شود و اصولگرایان برای حذفش از عرصه قدرت روزشماری کنند.
احمد توکلی در وب‌سایت «الف» ازخیل بستگان محمود احمدی‌نژاد در سفر به نیویورک می‌نویسد و از مخارج کاروان صد نفر جمهوری اسلامی، نتیجه آنکه وب‌سایت «دولت ما» اسنادی را منتشر می‌کند که نشان از سواستفاده از اموال عمومی و تخلف در اخذ مدرک تحصیلی توسط احمد توکلی دارد.

اما مشکل این فساد گسترده در جمهوری اسلامی آیا به افراد باز می‌گردد؟ واقعیت انست است که سو استفاده از قدرت و خصوصن فساد اقتصادی بیشتر محصول سیستم ناکارآمد سیاسی است. سیستمی که فاقد نظارت شهروندان است.
در این سیستم هر فساد با فسادی دیگر پوشیده می‌شود و برخورد با مفاسد اقتصادی تنها به منظور تصفیه حساب سیاسی است. در نوع مبارزه بیش از آنکه اصلاح سیستم و رفع علت ها مورد توجه باشد بر حذف معلول تاکید می شود.
نظام سیاسی ایران آنچنان دچار فساد، در هم ریختگی و نا کارآمدی است که امید به تغییر شرایطی که به صورت فرهنگ رایج اجتماعی نیز بروز کرده بسیار اندک است.

تنها یک اصلاح ساختاری عمیش و مداوم به همراه تشویق جامعه برای دوری جستن از عادات ناسالم که در این سالها بیش از هر زمانی رایج و جاری شده می تواند شرایط را به سوی بهبود نسبی هدایت کند.
اما شاید پرسش اصلی اینست که حاملان و عاملان اصلی این تغییر کدام گروه و یا جریان اجتماعی و سیاسی باید باشند؟ آیا چنین نیرویی در جامعه وجود دارد؟

بی‌بی‌سی فارسی و آیت الله

یک نظر | سیاست
بررسی نقش و جایگاه آیت الله خامنه‌ای در تاریخ معاصر ایران توسط بی بی سی فارسی بسیار جالب توجه است. گرچه نوعی شتاب زدگی در بیان و ارائه ی مطالب دیده می شود.
در همین حال سعی شده است خطوط قرمزی تعریف و از این خطوط عبور نشود. به همین دلیل در برخی مواقع می توان احساس کرد به قدر کفایت به یک موضوع و حتی یک جنبه شخصیتی رهبر جمهوری اسلامی پرداخته نشده است.

به عنوان مثال در مورد کیفیت زندگی و فعالیت‌های اقتصادی وی و نزدیکان آیت الله خامنه‌ای مطلبی نمی توان یافت. یا در مورد زندگی خانوادگی وی مطالب به شکل جامع ارائه نشده و به نقش خانواده وی خصوصن برادران و خواهرش (زن شیخ علی تهرانی) توجه نشده است.
اما به هر حال شروع خوبی است برای بررسی بیشتر جنبه های مختلف زندگی شخصیت های پرنفوذ در تاریخ معاصر ایران که از دید عموم دور مانده است.
مهدی کروبی به خانواده احمدپور زنگ می زند، زهرا رهنورد به دیدار خانواده طبرزدی می رود و با شیوا نظرآهاری پس از آزادی دیدار می‌کند. مصطفی تاج زاده پس از مرخصی از زندان به همراه همسرش فخرالسادات محتشمی‌پور به دیدار خانواده شیوا می‌روند.
مهدی کروبی به دیدار نیروهای جبهه ملی می رود و میر حسین موسوی با فعالان ملی مذهبی دیدار می کند. هاشمی رفسنجانی با خانواده های زندانیان سیاسی دیدار می کند.

 We are Countless - Design by Mir Housein Mousavi
We are Countless - Design by Mir Housein Mousavi

مرزهای خودساخته و حکومت ساخته یکی‌یکی فرو می ریزند. این‌بار این مردمند در کنار هم و مرزهایی که ما را بی دلیل و با دلیل از هم جدا کرده است در هم می شکنند.
این دستاورد کوچکی نیست. این زاده جنبشی است که با نماد سبزش رنگین کمان رنگ‌ها و عقیده‌ها است. از آیت‌الله‌های قم گرفته تا ملی‌گراهای تهران. از سنی‌های سیستان و بلوچستانی تا آذری‌ها و کردها.
این‌ها خشم آنان که پیروزیشان را در پر رنگ کردن تفاوت‌ها می‌بینند می‌افزاید اما  ما حتی مرزهای خود را با آنها نیز کم‌رنگ می‌کنیم. آغوشمان باید باز باشد برای پذیرفتن هرکس با هر اعتقادی که به تغییر شرایط باور دارد.
به گفته میرحسین "تفاوت هایمان را کنار نمی‌گذاریم بلکه به رسمیت می‌شناسیم." و این رسمیت شناختن نظرات مختلف هیچ اما و اگر و استثنایی ندارد مگر آنکه بر خلاف منافع ملی و خواست عمومی باشد و یا با خشونت همراه گردد.
امثال حسین شریعتمداری، جریانات تمامیت خواه و «موجوداتی» از این دست در هر جبهه و جناح و گروهی باید از پرچم‌های رنگارنگ مردم ایران که برای خواسته‌های مشترک در کنار هم قرار گرفته، خشمگین باشند.

آقای تروریست! من از شما می ترسم

3 نظر | جامعه
در چند قسمت ایستگاه مرکزی "شهر بن" دسته‌های پلیس را می‌توانی ببینی. این اتفاق در آلمان معمولن عجیب است. مگر آنکه مسابقه فوتبالی باشد و یا جشن و مراسمی که نیاز به حضور پلیس احساس شود.
برای اولین بار شاید ترس از تروریست را اینقدر نزدیک احساس می‌کنم. نگاهی به اطراف می‌اندازم و مکان خلوتی را انتخاب می‌کنم.

یاد صحبت‌های بهنام باوندپور -نویسنده و شاعر- می‌افتم که می‌گفت: «ما تجربه 11سپتامبر و حمله تروریستی به لندن را نداشته‌ایم تا بفهمیم ترس از تروریسم یعنی چه!» و حالا این ترس را از نزدیک لمس می‌کنم. 
اینکه مسلمانی با لباسی عربی و ریش بلند و قرآن در دست و با یک چمدان وارد سالن قطار بشود و بلند بلند به عربی سخن بگوید و تو خیره به وی نگاه کنی و با خودت بگویید انشالله به خیر می‌گذرد.
این روزها آلمان با تهدید تروریستی روبروست. در زمانی که بحث عدم تطابق پذیری "بخشی از" مسلمانان با جامعه آلمان مطرح شده است. مسلمانانی که در جامعه مدرن آلمان هویت و تاریخ خود را تحقیر شده می‌بینند و به جای فراگرفتن از این جامعه خود را منزوی می‌سازند.

به ایستگاه مرکزی کلن رسیده‌ام و همچنان به عدم تطابق و خود ویرانگری و دیگر آزاری کسانی فکر می‌کنم که از همه مواهب دنیای دموکراتیک -به شکل نسبی- استفاده می‌کنند و برای اثبات -و سرپوش گذاشتن بر عقده‌های تاریخی- خود به کشتار دست می‌زنند. 
حالا باور دارم اسلام هراسی غرب "تنها" توطئه برخی تندرو دست راستی نیست. هر چند که برخی از غربی‌ها به ترویج آن مشغولند اما هیچکس همچون مسلمانان نتوانسته این ترس را گسترش بدهد و عمومی کند. حالا من نیز از این «مجاهدان راه خدا» می ترسم.

ما همچنان سبزیم

| جامعه
این فیلم را ببینید و منتشر کنید. این صدای درد و زجر است اما در آن امید می بینم. امید به ظلمی که زدوده می شود. شاید نه خیلی روز اما روزی که خیلی هم دور نیست.


خون های ریخته شده، زندانیان در بند، شکنجه گرانی که وحشیانه بر اسرای ما تاخته اند. همه و همه مرا خشمگین نمی کند. من تنها دلگیرم. تنها مایوسم از عدم پایبندی به قواعد انسانی، من نا امید می شوم از خودم به مثابه یک انسان. از اینکه چگونه انسانی هستیم و هستم. 
من متاثرم اما نه برای شهدایمان، نه برای اسرایمان، نه برای آوارگانمان، نه برای خاتواده های داغدار، نه برای آنهایی که چشم به راهند. برای تو! تو که انسانی. اما دریغ از انسانیت. برای خودم که چگونه نمی توانم بر  تاریکی تو نوری بپاشم تا راه را پیدا کنیم و به سویش گام برداریم.
،اما امیدوارم. به سرخی خون های ریخته شده و سبزی راهی که در پیش است. آنها که رفتند  و آنهایی که استوار ایستاده اند حک شده اند در تاریخ.

آنها از اندیشه می ترسند

| جامعه
«برخی‌ها نظارت بر این نشریات را قبل از چاپ مطلقا خلاف آزادی قلمداد می‌كنند در حالی كه این موضوع درست نیست و این قانون باید مقداری اصلاح شود.»
این بخشی از سخنان مکارم شیرازی است در دیدار مسوولان دانشگاه پردیس قم. دانشگاهی که چندی پیش در پی انتشار مطالبی در یک نشریه دانشجویی مورد توجه رسانه های اصولگرا قرار گرفت.
مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: «در جریان اهانت این نشریه دانشجویی دو نفر كه یكی استاد سكولار و دیگری دانشجوی سكولار بودند، بازیگر اصلی جریان بودند. اساتید و دانشجویان دانشگاه پردیس نیز مقالاتی را علیه مطالب منتشر شده در نشریات نوشته‌اند و در مجموع معلوم شد اساتید و دانشجویان بسیار خوبی در این دانشگاه وجود دارند ولی دو نفر ناصالح نفوذی كار را خراب كرده بودند. »

طرح جلد مجله آلمانی تیتانیک در مورد رسوایی های جنسی در کلیسای کاتولیک - عنوان طرح : کلیسای امروز

این سخنان نشان از تفکری دارد که در میان بخش قابل توجه ای از روحانیون نزدیک به حاکمیت و همچنین مسوولان وجود دارد. کنترل هر حرکت و اندیشه ای که ممکن است نگاه حاکم را به چالش بکشد.
اما نباید در برابر این گونه اظهارات بی تفاوتی بود. اظهارنظرهایی که در شرایط حساس عملی نیز شده است. به عنوان مثال در جریان اعتراضات پس از انتخابات دادستانی تهران نشریات را پیش از انتشار کنترل می نمود و گاهی از چاپ و یا توزیع این نشریات جلوگیری می کرد.
از سوی دیگر این پرسش نیز قابل طرح است که انتشار یک نشریه دانشجویی با شمارگان کمتر از هزار عدد چگونه می تواند پایه های اعتقادی و مذهبی را دچار تزلزل کند اگر مبنا و برهان محکمی وجود داشته باشد؟
استفاده از ابزار امنیتی و کنترل اندیشه امر تازه ای نیست. در بسیاری از حکومت های توتالیته و فاشیستی این امر صورت گرفته است اما فرجامی در پی نداشته.
تنها کسانی از نقد می ترسند که منطق و برهان قاطعی برای دفاع از اندیشه خود نمی یابند. و این حقیقت وحشت از انتشار  پرسش هایی است که پاسخی در دستگاه حکومتی و مذهبی مستقر ندارد.
همچنین این رفتارهای بیش از پیش نفرت عمومی از مذهب و دینی که متولیان آن چنین نظرات ارتجاعی را ابراز می کنند افزایش می دهد و دیر زمانی نخواهد گذشت که عرصه عمومی برای اینگونه تفکرات تنگ خواهد شد. سرنوشتی که مسیحیان آن را تجربه کرده اند و به علت سیاهکاری های مذهبی خطوط قرمزشان یکی پس از دیگری تسخیر شده است.

به احترام صندلی خالی پرستو فروهر

11 نظر | جامعه
وارد موسسه محل برگزاری کنفرانس خبری در مورد حقوق بشر در ایران می شوم توجهم به یک جمعیت ایرانی بیست و یا سی نفره جلب می گردد که کارت های شبیه به هم بر سینه دارند.
میزی در گوشه سالن مختص توزیع این کارت هاست. نزدیک تر که می روم به سرعت متوجه می شوم که هواداران رضا پهلوی هستند و کارت های هواداری را توزیع می کنند. قرار بود که کنفرانس خبری با حضور عده ای از فعالان حقوق بشر، زنان و فعالان سیاسی برگزار شود اما این برنامه بیشتر شبیه جلسه استقبال از «شاهزاده» شده است.

محل کنفرانس خبری را می پرسم به سرعت به طرف سالن حرکت می کنم. در درب ورودی اسامی چک می شود و اسمم را  می گویم و محل کارم و وارد می شوم.
جای خانم پرستو فروهر خالی است. وی اعلام کرده که در یک کنفرانس در کنار رضا پهلوی حاضر نخواهد شد. بخش قابل توجه سالن هم از هواداران رضا پهلوی پر شده است.
جلسه شبیه هر چیزی است جز کنفرانس خبری. جمعن از شش مهمان حاضر 4 سوال هم نمی شود. هیچ رسانه ی مطرح آلمانی هم حضور ندارد و یا سوالی نمی پرسد. من هم تنها برای حضور در کنفرانس آنجا هستم ترجیح می دهم گوش کنم شاید حرف جدیدی زده شود.
یک هوادار رضا پهلوی، خانمی با لباس آبی و تور مشکی، وسط کنفراس بلند می شود و از کنار دستی خود می خواهد عکس او را به شکلی بیندازد که رضا پهلوی هم در آن باشد. چند آلمانی با تعجب نگاه می کنند.

در انتهای این کنفرانس جمعیتی که قبل از آن در حال سازماندهی بودند در مقابل سالن کنفرانس جمع می شوند و به محض باز شدن در هماهنگ فریاد می زنند: «شاه! شاه! رضا شاه». خانم آلمانی که کنار من ایستاده از ترس پشت سرم مخفی می شود. برایش توضیح می دهم خطری وجود ندارد و تنها هواداران رضا پهلوی هستند.
نمایش تمام می شود و فکر می کنم که حاصل این کنفرانس چه بود. کنفرانسی که حتی سخنران به اصطلاح سبزش، اسم پنج زندانی سیاسی را نمی توانست بگوید و مجموعه فعالیت سیاسی کل عمرش شرکت در چند آکسیون در آلمان است. شاید بهترین قسمت کنفرانس صندلی خالی پرستو فروهر بود.

عیدانه ای برای آزادی

یک نظر | حقوق بشر
روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بسیاری پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم از ایران خارج و در کشورهای مختلف ساکن شده اند. برخی به عنوان پناهجو در کشورهای عراق ، ترکیه و یونان مشکلات طاقت فرسایی را سپری می کنند.
بسیاری از افراد نیز در کشورهای مختلف اروپایی منتظر پذیرش پناهدگیشان توسط دولت های میزبان هستند. در این مدت این افراد حق هیچگونه کاری را ندارند و مخارج مختلفی را باید برای زندگی متحمل شوند.
به این ویدیو نگاه کنید و تصمیم بگیرید قدمی کوچک برای کمکی بزرگ به این افراد بردارید. آنها هموطنان ما و کسانی هستند که زندگی خود را ببرای تغییر شرایط در ایران به مخاطره انداخته اند. 


برای کمک به هموطنانمان به سازمان گزارشگران بدون مرز یاری برسانیم تا شاید در آغاز سال نو جدید انها که امروز در کشورهای مختلف دور از خانواده های خود در شرایط بدی قرار دارند در موقعیت مناسب تری قرار بگیرند.

پیامی برای تداوم زندگی در جنبش سبز

| جامعه
میرحسین موسوی در هر سخت و پیامش حرفی نو و کلامی تازه دارد و یا از دیدگاهی متفاوت به مسائل می نگرد. او که معتقد بود باید جنبش را زندگی کرد حالا در آستانه سال نو بر این عقیده پا می فشارد.
پیام میر حسین موسوی از نظر سادگی و همه فهمی نیاز به کمترین تفسیر و توضیح را دارد و دقیقن این نقطه قوت اوست. پیامی که احتمالن بر خلاف آنچه که در روزهای آینده از رهبران حاکمیت مستقر خواهیم شنید خالی از لفاظی ها و صحنه سازی هاست.درست ساده و روشن و صادقانه مانند سفره هفت سین پشت سرش و عکسی از آیت الله خمینی که در کناره سفره خود نمایی می کند. میرحسین هویت خود را هیچگاه مخی نکرده است و روشن و مستقیم سخن می گوید.
به همین دلیل حتی آنان که با وی همسو نیستند «کلام حق» را تصدیق می کنند و صداقت و استقامت وی در راهی که انتخاب نموده را تحسین.
پیام سال نو منتشر شده است. پیامی که سال آینده را سال «صبر و استقامت ملی» خوانده است. حالا ما باید به سهم خود پیام رسان باشیم. و این یعنی گسترش جنبش در سطح جامعه. امری که اگر محقق گردد بهر توان جنبش می افزاید و آینده روشن تر را پیش روی ما قرار خواهد داد.
مرتبط:
- متن پیام ها و نسخه موبایلی در سایت کلمه + +

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram