مطالب منتشر شده با موضوع اینترنت

ده‌سالگی جمهور و روز نو

یک نظر | شخصی
مادرم به خاطرم آورد که ۲۹ اسفند زادروز وبلاگ جمهور است. حالا جمهور ده ساله شده. گرچه همزمان با خروج از ایران و اقامت ناخواسته در خارج از کشور بین من و این وبلاگ فاصله انداخته است.
در همین حال سومین نوروز است که ایران نیستم. اما حال و هوای روزهای پیش و پس از تحویل سال همچنان با من است. نمی‌شود دلتنگ آن روزها و شادی ها نشد گرچه حالت و روز مردمان بهتر از پیش نیست.
سال نو خورشیدی را به همه ایرانیان تبریک می‌گویم و امیدوارم که سالی خوب و خوش داشته باشیم. از همه دوستانی که در فیسبوک و یا از طریق ایمیل هم نوروز را تبریک گفتند ممنونم و متقابل بهترین‌ها را برایشان آرزو دارم.
کاربران «ارزشی» اینترنت عکس‌های کشته شدگان بحرین را به اشتراک می‌گذارند و از حملهٔ دولت بحرین به یک مسجد محل فعالیت معترضین خبر می‌دهند.
در همین حال از سوریه خبر می‌رسد که دولت «سکولار» این کشور تاکنون نزدیک به ۵۶۰معترض سوری را کشته است. ارتش سوریه نیز به مسجد «عمری» در شهر درعا حمله کردند و اداره این مکان را به دست گرفتند.
دولت سوریه گفته است در حمله به این شهر ۱۱نفر را کشته و نزدیک به ۵۰۰نفر را بازداشت کرده است. خبرگزاری‌ها می‌گویند ارتش سوریه در جستجوی خانه به خانه مردان ۱۵ تا ۴۰ ساله را بازداشت، به بازداشتگاه‌های امنیتی منتقل کرده‌‌اند. 

هواداران فعال حکومت در اینترنت اما همچنان در مقابل جنایت‌هایی که در سوریه در جریان است سکوت کرده‌اند و همچنان به ماجرای بحرین می‌پردازند.
اما عجیب نیست. حق‌طلبی و آزادی‌خواهی دشوار‌تر از آن است که تنها بتوان با شعار دادن به آن دست یافت. همچنین شواهدی وجود دارد که بخشی از این فعالان به صورت سیستماتیک در خدمت تبلیغ خواسته‌های حکومت ایران هستند.


برای دیدن تصاویر برخی از اعضای گروه دخمه روی عکس کلیک کنید

گزارش اخیری که در مورد فعالیت برخی از «افسران جنگ نرم» حامی حکومت ایران منتشر شده نشان می‌دهد چگونه سعی کرده‌اند با دروغ‌پراکنی، جعل‌خبر و جعل هویت به مقابله با جنبش اعتراضی مردم ایران بپردازند.
آنچه که این روزهای در فضای مجازی با عنوان «فرفرلیکس» معروف شده بیان کننده ان است که حامیان حکومت ایران برای دستیابی به اهداف خود قواعد رایج اخلاقی و انسانی متداول و حداقلی هر جامعه انسانی را نیز به راحتی زیر پا می‌گذارند.
ماجرای فرفرلیکس به اطلاعات مربوط به یکی از اتاق‌های خصوصی گفت‌وگوی «حزب‌اللهی‌‌ها» در فرندفید مربوط می‌شود که بخشی از اقدامات هواداران «ارزشی» حکومت درفضای مجازی را برملا کرده است.

در گزارشی که در سایت دویچه‌وله در این مورد منتشر شده، آمده است: «گروه‌هایی از این دست، با مجموعه‌های نظامی نظیر قرارگاه ثارالله و سایر نهادهای وابسته به سپاه پاسداران، ارتباط ارگانیک دارند و مجری فرمان‌های آن‌ها هستند.»
پروژه شهید دزدی که در مورد صانع ژاله انجام شد و حضور فعال در سرکوب معترضان و سازماندهی نیروهای سرکوب از طریق فضای مجازی بخش کوچکی از فعالیت‌های این گروه است که با نام «دخمه حزب اللهی‌ها» در فرندفید فعالیت دارند.
کشمکش و بحث در مورد شیوه‌ی مدیریت وب‌سایت بالاترین هر از چندگاهی به موضوعی داغ در این وب‌سایت بدل می‌شود. در نگاه اول این اتفاق امر عجیبی نیست و از تبعات و ملزومات فضای مجازی است.
اما گاهی در برهه‌های زمانی مهم برخی مباحث با رنگ و لعاب‌های به اصطلاح "دموکراتیک" و حمایت از "آزادی بیان" خود نمایی می‌کند که یک ناظر "تقریبن" بی‌طرف را به فکر وا‌می‌دارد.
از توهم توطئه که بگذریم اما جنگ سایبری میان حکومت ایران و منتقدان و مخالفان موضوعی نیست که قابل انکار باشد. جنگی که اتفاقن اسرایی نیز داشته است. حسین رونقی که تنها جرمش تلاش برای دسترسی آزاد کاربران اینترنتی ایرانی به اخبار و اطلاعات بدون فیلترهای حکومتی بود، یکی از اسرای این جنگ سایبری است.

در این میان نقش سایت بالاترین با همه کمی‌ها و کاستی‌ها در صفوف اول اطلاع رسانی آزادانه به کاربران اینترنت در ایران و رساندن صدای مخالفان و منتقدان قابل اثبات است.
حالا عده‌ای دانسته و جمعی نادانسته به یاری حکومت ایران برخواسته‌اند برای کم‌اثر و یا بی‌اثر کردن این وب‌سایت. در روزی که جمعی از فعالان حقوق بشر برای حمایت از نسرین ستوده تحصن کرده‌اند، در حالی که سایه وحشت هدف‌مندسازی یارانه‌ها و تبعات بر سر حکومت سایه انداخته، روزی که از سلامت زندانیان سیاسی که اعتصاب غذا کرده‌اند خبری نیست، ساعاتی که موج جدیدی از دستگیری‌ها آغاز شده و در روزهای جنگ قدرت در درون حکومت ایران، موضوع داغ بالاترین می‌شود «مهدی یحیی‌نژاد خر است ...»

این توهین آشکار و لجن‌پراکنی نیز نام آزادی بیان می‌گیرد و حامیان آن خود را دموکرات می‌نامند. این دوستان یا فهم مناسبی از آزادی و دموکراسی ندارند و یا به خوبی توانسته‌اند در راستای منافع حکومت ایران گام بردارند.
باید مراقب بود. یکی از معایب فضای مجازی مخف شدن مقاصد در پشت عنوان‌های جعلی است. نابینا می‌شود "عین‌الله" وعوامل پدافند سایبری سپاه حامی آزادی بیان و دموکراسی. پوستین وارونه ضد دین می‌پوشند و فضای مجازی را آلوده الفاظ رکیک‌شان می‌کنند.
ساده‌دلانی هم هستند که با این موج‌های مسموم همراهی می‌کنند و به خیال خود برای دموکراسی، حقوق بشر و آزادی بیان جانفاشانی. باید مراقب بود و نگذاشت حاشیه‌های مسموم متن را در بر بگیرد. این یک جنگ است. جنگی برای زنده نگاه داشتن جنبشی که تازه یک‌سال و چند ماه بیشتر عمر ندارد.
باید همانگونه که میر ما گفت: تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم و بر سر اشتراکات متحد شویم. امید سلاح ماست و آگاهی چشم اسفندیار مستبدان.

«رو در رو» به بهانه روز جهانی وبلاگ

| اینترنت
به بهانه روز جهانی وبلاگستان بخش «رودررو»ی سایت فارسی رادیو دویچه وله آلمان به این موضوع پرداخته است. گفتگوهایی با امید معماریان، روزبه میر ابراهیمی و نوشتاری از احسان نوروزی.
در بخش وبلاگ مهمان دویچه وله هم از وبلاگ نویسان خواسته شده بود بنویسند که چرا همچنان وبلاگ نویسی را ادامه می دهند. در همین حال مصاحبه با یکی از معروف ترین وبلاگ نویسان آلمان و نوشته هایی در مورد سرعت اینترنت در ایران و مقایسه کوچک با آلمان و امکان جدید جستجو با گوگل و پروژه آنلاینTor را در این صفحه می توانید ببینید.
جدای از این موضوع بخش مسابقه عکاسی با عنوان فوکوس و مدرسه آنلاین عکاسی دویچه وله که زحمت آن را محمدخیرخواه بر عهده دارد هم جالب توجه است.
هک و دزدی اینترنتی امری است که بر اساس قوانین بین المللی و داخلی بسیاری از کشورهای جهان محکوم است و در این کشورها برای چنین اقداماتی مجازات های سنگین در نظر گرفته می شود.
در این شرایط اما سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورها سعی می کنند که با نفوذ در شبکه های اینترنتی دیگر کشورها اطلاعات مفید و مورد نیاز خود را کسب کنند و یا کار بخشی از سازمانهای کشور مورد تهاجم را مختل کنند.
اما این اتفاق هیچگاه به طور رسمی و علنی بین کشورهایی که در حالت جنگ و یا تخاصم نیستند اعلام نشده و این کشورها در این مورد خبری را منتشر نکرده اند. در عمده این نفوذها خرابکاری اصلاعاتی صورت نمی گیرد.

اما از چند سال پیش در ایران گروه های هکری تشکیل شده است که رسمن زیر نظر دولت فعالیت می کنند. این گروه ها در ابتدا سایت های جریانات اصلاح طلب را در درون کشور نشانه می رفتند.
اما از یک سال پیش و پس از تقلب انتخاباتی و بالا گرفتن اعتراضات عمومی تمرکز این گروه ها بر سایت سبز خبری و  وب سایت هایی بود که خدماتی را جهت اطلاع رسانی آزاد ارائه می کردند.
همچنین بارها سایت های خبری فارسی اثر گذار مورد حمله و هک قرار گرفتند. سایت تویتر نیز از این حملات در امان نماند و برای ساعاتی دامنه اصلی آن دزدیده شد.

در این حال خبرگزاری فارس مصاحبه ای* را به مدیر یک گروه هکری تحت حمایت دولت ایران منتشر کرده که از هک کردن هزار وب سایت در سراسر دنیا به مناسبت "شهادت باهنر و رجایی" خبر می دهد.
به نوشته فارس در میان این وب سایت ها می توان به سايت رسمي ايالت Louisiana آمريكا و شورایشهر Pevensey انگليس، شركت امنيتی محافظت از وب‌ هاست‌های فرانسه، شركت خدمات اينترنتیLogMeIn انگليس اشاره کرد.
بر طبق ادعای مدیر این گروه هکری "روی صفحه اصلی سایت‌های هک شده عكسی با نماد ايران و در بالای آن عكس‌هایی از شهيدان رجایی و باهنر و متنی 2 زبانه به فارسی و انگليسی كه شامل اعتراض اين گروه به آمريكا، انگليس و فرانسه بوده قرار گرفته است." 

مطمئنن این اتفاق واکنش وب سایت هایی را که مورد حمله قرار گرفته اند در پی خواهد داشت. اما مسوولیت آن متوجه دولت محمود احمدی نژاد و نظام جمهوری اسلامی است. حمایت رسمی از راهزنان سایبری می تواند عواقب جدی برای دولت ایران داشته باشد. عواقب و محدودیت هایی که می تواند گریبان گیر کاربران عادی اینترنت در ایران شود.

* در مراجعه به آدرس های ذکر شده در این مصاحبه خبرگزاری فارس دقت کنید. ممکن است این ادرس ها آلوده بوده و کامپیوتر شما را آلوده کند.

خودنویس با طعم کیهان و رجانیوز

5 نظر | سیاست
مطلبی به قلم مریم رضایی مجد از نویسندگان سایت خودنویس منتشر شده که از حداقل استاندارهای کار خبری و روزنامه نگاری برخوردار نیست. کسری آل اسحاق دیگر نویسنده این سایت نیز زیر عنوان «بوی گندی که از برخی تاکتیک‌ ها به مشام می‌رسد!» به انتقاد از این نوشته پرداخته است.
کیهان نیز عینن بخش های از مطلب منتشر شده به قلم خانم رضایی مجد را منتشر کرده است. در مطلبی دیگر در همین سایت با تکرار همین ادعاها چند لینک به عنوان سند ارائه شده که بررسی این لینک ها مشخص می کند نویسنده در بیان منابعش هم چندان صادق نیست.
بدون در نظر گرفتن مشی و روش انتقادی و گاهن تخریبی نیک آهنگ کوثر در قبال کسانی که با آنها «مشکل شخصی» و یا «اختلاف دیدگاه» دارد به نظر می رسد در برخی مطالب این سایت که اتفاقن مشی نیکان در آن جاری است «زرد نگاری»، «تسویه حساب های شخصی» و حتی مطالب «مشکوک» به چشم می خورد.

به هر حال به همین چند خط بسنده می کنم که تلنگری باشد برای ما که در این شرایط حساس و انواع تحدیدها بجای نقد منصفانه و تلاش در جهت اصلاح خطاهای صورت گرفته توسط فعالین جنبش اعتراضی، با ورود به حریم خصوصی افراد و حتی «دروغ پردازی» هم راه نقد را می بندیم و هم بذر تردید و نفاق می پاشیم.
هرکس که در وادی سیاست وارد می شود از هیچ نقدی مصون نیست. جرسی ها، مهاجرانی، کدیورها، حقیقت جو، سازگارا، مخملباف، نوری زاده و حتی رهبران اصلاحات و جنبش از این قاعده مستثنی نیستند
اما فرق است میان نقد به قصد اصلاح و فحاشی و پرونده سازی تخریبی برای افراد و به قول  کسری آل اسحاق «قرقره کردن حرفهای کیهان و رجانیوز».
پی نوشت:
عمدن لینک برخی مطالب ذکر شده در متن نیامده است.

بی بی سی و وبلاگ نویسان

| اینترنت
بی بی سی: در هفته ویژه‌ای که بی بی سی «اینترنت، قدرت برتر» نامگذاری کرده نگاهی می کنیم به لحظه‌هایی از زندگی روزمره چند وبلاگ نویس فارسی زبان از سراسر دنیا. نخستین برنامه درباره مهدی محسنی، نویسنده وبلاگ «جمهور» است که می‌گوید در ایران وبلاگش از خودش معروف‌ تر بود.

جرس - مهدی محسنی: در حالی که اخباری مبنی بر توزیع مجلاتی حاوی تصاویر شرکت کنندگان در راهپیمایی عاشورای خونین در تهران منتشر شده است یک مقام انتظامی خبر داد که بیش از 40 نفر از تجمع‌ کنندگان روز عاشورا با همکاری مردم شناسایی و دستگیر شدند. اما برخی منایع مستقل در تهران این اخبار را تایید نکرده و انرا جنگ روانی حکومت پیش از 22 بهمن ماه امسال ارزیابی می کنند.

سایت جرس روز سه شنبه 29 دی ماه خبر داد که در برخی از ایستگاههای متروی تهران تصاویر شرکت کنندگان در راهپیمایی عاشورای تهران توزیع شده است.بر اساس این گزارش توزیع کنندگان از مردم خواسته اند تا چهره معترضین را شناسایی کنند و با شماره تلفن هایی که در این مجلات تصویری قید شده به مقام های امنیتی و نظامی معرفی کنند .

یک شهروند تهرانی که یکی از این مجلات را دریافت کرده به خبرنگار جرس گفت: "من یکی از شرکت کنندگان در مراسم عاشورا و از جمله معترضین به حکومت هستم. من با این شماره ها تماس گرفتم و در پیام گیر آن گفتم که من سردسته آشوبهای اخیر تهران و ایران را می شناسم. این شخص رهبر ایران است و آدرس بیت رهبری را برای آنها گذاشتم." وی افزود: "این تهدید ها بی فایده است. مردم از این کارها نخواهند ترسید بلکه وحشت حکومت را بیش از پیش نشان می دهد. با این کارها اتفاقا در اطلاع رسانی وقایع عاشورای تهران کمک زیادی به جنبش سبز می شود. من به سهم خودم از نیروهای امنیتی و انتظامی در انجام این اقدام تشکر می کنم."

نظارت پلیس بر اینترنت و تهدید کاربران

| اینترنت
جرس - مهدی محسنی: فرمانده نیروی انتظامی ایران تاکید کرده است که پلیس باید بر فضای مجازی نظارت بیشتری داشته باشد. این سخنان در حالی عنوان می گردد که پیش از این سپاه پاسداران انقلاب فعالیت سایبری خود را تشدید کرده است. فعالیت هایی که با نگرانی های گسترده درباره نقض حریم شخصی افراد و زیرپا گذاشتن بسیاری از قوانین مدنی همراه بوده است.
در رخدادی دیگر دادستان تهران،جعفری دولت آبادی ، به سایت های خبری هشدار داد که در مورد  دادستانی "دروغ پردازی" ننمایند و "مطالب کذب"  منتشر نکنند.

در یک دهه اخیر کاربران اینترنت در ایران توانسته اند در جامعه نقش قابل توجهی را ایفا نمایند. این نقش در دوره های زمانی مختلف اشکال متفاوتی داشته است. در ابتدا شاید تنها کاربران اینترنت بیشتر جوانانی بودند که از نرم افزار های ارتباطی برای خارج شدن از محدودیت های دولت ساخت استفاده می نمودند. اما زمان زیادی طول نکشید که سایت های اینترنتی و پس از آن وبلاگ ها راه خود را به جامعه مجازی ایران یافتند.

دوران شکوفایی وبلاگ ها و اهمیت وبلاگ نویسی همزمان با نهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود. گرچه پیش از آن نیز  وبلاگ نویسان توانسته بودند در برهه های زمانی مختلف در یاری رساندن به جنبش اصلاحات  نقش جسورانه و مهمی را ایفا نمایند. 
انتخابات نهم ریاست جمهوری در فضای سایبر بسیار پر حرارت تر از جامعه در جریان بود. اما نتیجه این انتخابات با سلیقه حاکم بر فضای اینترنت چندان همگون نبود. همین رخداد موجب شد بسیاری در اهمیت و میزان تاثیرگذاری وبلاگ ها و وب سایتها بر جامعه ایران شبهات جدی وارد نمایند.

این شبهات شاید بر اساس شواهد و مدارک از واقعیتی غیر قابل انکار حکایت می کرد. در حقیقت عدم درک صحیح از فضای سایبر و توانمندی های کاربران آن و عدم برآورد صحیح از درجه نفوذ اینترنت در ایران از اصلی ترین دلایل ناهمگونی سلیقه جامعه واقعی و جامعه مجازی ایران بود.

یادداشت «تکنولوژی های نو و رئيس جمهور آينده» که در ضمیمه ی روزانه روزنامه اعتماد روز چهارشنبه 13 خرداد چاپ شده در اینجا بخوانید.

شاید در هیچ دوره یی از انتخابات در ایران به میزان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تکنولوژی های نو به کمک کاندیداها و هواداران شان نیامده باشد. گرچه بخشی از این اتفاق به دلیل توسعه و پیشرفت های فنی است اما ضریب نفوذ و میزان اثرگذاری این ابزارهای ارتباطی غیرقابل انکار است.

برای اشتراک خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

Instagram